A közép és közép kelet európai országokat kevés eltéréssel, de egyformán érinti az egészségügyi szakember hiány, az orvoshiány, különösen a háziorvosok tekintetében. Jellemző, hogy nem elegendő az utánpótlás, állami támogatott képzés ellenére sem. Ennek eredménye a háziorvos kar elöregedés.
A Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete, több évtizedes hagyományait folytatva, a háziorvosi szakma és a benne dolgozók elismertségének növelésén túl az utánpótlás helyzetén szeretne javítani és a fent vázolt romlást lassítani, vagy megakadályozni. Az idősödő háziorvosok példái megismerésével a fiatalok motiválásával, mintegy életpálya utat mutatni szándékozunk. Ennek érdekében koncepció váltást látunk szükségesnek és az „Év családorvosa a Kárpát-medencében” pályázatot három pillérre kívánjuk helyezni. A pályázat;
Mindezen célok eléréséhez egy folyamatos munkakapcsolatot teremteni a kárpát-medencei magyar nemzetiségű, magyar nyelven beszélő, vagy értő kollégák számára.
A célok megvalósítása érdekében a Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete a 2019. évre kiírja az „Év családorvosa a Kárpát-medencében„ pályázatát.
A pályázatot az alábbi két kategóriába tartozó háziorvosok számra hirdeti meg:
A junior pályázók lehetnek, akik 5. 6. éves orvostanhallgatók és az alapellátásban gondolják kezdeni orvosi életpályájukat, vagy legfeljebb 5 éve dolgoznak orvosként az alapellátásban. Az egyéni pályázók mellett egy témában több fiatal együtt is benyújthatja pályázatát.
Szenior pályázók lehetnek azok a háziorvosi pályán dolgozók, akik több mint 5 éves gyakorlattal rendelkeznek.
A pályázat olyan 3-5 oldalas magyar nyelvű munka, összefoglaló, amelynek témái:
Junior díjra pályázó orvostanhallgató vagy szakorvos jelöltek részére, akik egyénileg, vagy csoportosan is pályázhatnak:
Szenior díjra a már legalább 5 éve dolgozó háziorvosok pályázhatnak, az alábbi témákban:
A pályázatok beadási határideje 2019. március 15.
A pályázatához a pályázó(k)részletes (szakmai) önéletrajzát kell becsatolni!
A pályázatot az adott ország kurátornak, elektronikus úton kell benyújtani a mellékletben megtalálható email címére.
A pályázat benyújtását követően bírálatra kerül sor mely alapján országonként, az országot reprezentáló kurátor javaslatára Junior, vagy Szenior díjra, legfeljebb 5-5 pályázat kerül kiemelésre.
A bírálatot követően, a pályázó(k) közül kiválasztott 5-5 jelölt(ek) orális prezentáció formában 10 perc időkeretben ismerteti pályázatát, melyet 5 perces vita követ..
A prezentáció és a vita alapján országonként és csoportonként (junior, szenior) egy-egy mű kerül díjazásra.
A Pályázat végleges elbírálása és a díj átadása tudományos ülés keretében történik. A tudományos ülés, mely egyben továbbképző konferencia is 2019. április 13-14-én kerül megtartásra. A tudományos konferencia fő témája a mozgásszervi betegségek témaköre lesz, melynek során kerekasztal megbeszélésen neves előadók vesznek részt.
A pályázat keretében kerül átadásra, az egyes országok kurátorainak javaslatára az Életmű Díj is. Javaslat adható le olyan háziorvosként dolgozó kollégákra, akik legalább 30 éve dolgoznak, vagy dolgoztak háziorvosként.
A díjakra jelöltek és meghívottak, és a továbbképzésen résztvevők részvételi díját ( szállás, étkezés) a pályázat kiíró MÁOTE a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával fedezi. Az utazási költségeket egyénileg kell rendezni!
A Pályázat első helyre sorolt díjazottjai pénz és tárgyjutalomban részesülnek!
Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete
2019.01.31.
Kurátorok és email címeik:
Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztálya : Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Dr. Sebők Zoltán Felvidék : Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. , vagy Dr. Pásztor László: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Jakab Lajos Kárpátalja: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Hajnal Jenő Vajdaság: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Prof. Dr. Balogh Sándor: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
2018. május 17.
A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA SZÉKHÁZÁNAK KRÚDY GYULA TERMÉBEN
Prof. Dr. Balogh Sándor, a Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete (MÁOTE) elnöke házigazdaként köszöntötte a díjátadó ünnepség résztvevőit. Külön Dr. Gógl Árpádot, egykori egészségügyi minisztert, Prof. Dr. Hajnal Ferencet, a MÁOTE leendő elnökét és Dr. Hidas Istvánt, a MÁOTE örökös elnökét.
Egyben kifejezte köszönetét is mindazoknak, akik AZ ÉV CSALÁDORVOSA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN – 2017. elnevezésű pályázat sikerének részesei voltak. Jólesően nyugtázta azokat a megnyilvánulásokat, gesztusokat is, amelyek az anyagi természetű segítség mellett, vagy attól függetlenül támogatták a fennállásának 50. évfordulóját az elmúlt évben ünneplő MÁOTE kezdeményezését. A pályázat előzményére utalva elmondta, hogy az Országos Alapellátási Intézet (OALI) 2010-ben írta ki először Az év praxisa nevű pályázatot, amelynek elsőrendű célja a háziorvosi, a háziorvosi praxisban folyó munka nyilvános elismerése. Az első év sikere alapján az OALI a pályázatot kiterjesztette a határon túli, magyarok lakta területekre is, ekkor módosult a pályázat elnevezése, s lett Az év praxisa a Kárpát-medencében. E hagyományt folytatta a MÁOTE, valamelyest megváltoztatott tartalommal és keretek közt, illetve módosított néven. Az elismerésre különféle, határon belüli és határon túli magyar szervezetek terjeszthették föl a doktorokat, kurátorok bírálták el a pályázatokat, majd megszületett a döntés.
Balogh doktor úr kitért a népegészségügy pozitívumai kapcsán arra is, hogy ezek alapját képezi a háziorvosi munka, s ez a pályázat az utóbbi elismerését, honorálását is szolgálja. Elismerés a fölterjesztettek, díjazottak számára, ráadásul az őket közvetlenül körülvevők által kezdeményezett elismerés. Jelképes, hogy a családok világnapján, a családorvosok (háziorvosok, körzeti orvosok: nevezzék bárhogy ugyanazt a tevékenységet) világnapján tarthatják ezt a díjátadót.
Dr. Gógl Árpád barátsággal köszöntötte a jelenlévőket. Először arról emlékezett meg, hogy hozzávetőleg negyed századdal ezelőtt létrejött egy kezdeményezés a háziorvosi kompetencia áttekintésére, s ennek eredményeként igényes szakmai anyag született. Az egészségügy megújítása bázisaként azt a tényt tartották elsődlegesnek, hogy a beteg panaszával elsőként a háziorvosához fordul, tehát ezt a hálózatot kell megerősíteni. Létrehozták a szakmai kollégiumok rendszerét. A 35 szakmai kollégiumot a decentralizáció jegyében az orvosegyetemek közt fölosztották. Ezidőtájt alakultak egyetemi tanszékek, országos intézetek. Sajnos, a kezdeti sikerek után a fejlődés nem maradt egyenes irányú. A jelen feladatát kijelölve azt jegyezte meg, hogy korunk követelményeinek megfelelően kell fejleszteni a szakmai rendszert, amelyben az alapellátásban dolgozók feladata nem változott.
Végül Gógl doktor úr gratulált a díjazottaknak.
Prof. Dr. Hajnal Ferenc köszöntő szavaiban megemlékezett az egészségügyi rendszerváltás kezdeteiről, motivációjáról. Ez akkoriban ellátás egészét illetően valódi áttörés volt, a mintát az USA-beli tapasztalatok szolgáltatták. A szakmai kollégiumok, kamarák megszervezése a háziorvosi alapellátás önbecsülésének is jót tett, s nem utolsó sorban nemzetközi elismeréssel is járt. Ekkoriban jött létre a tutoriális posztgraduális képzés rendszere is.
Hajnal doktor úr a Kárpát-medencei együttműködést is méltatta, hozzátéve, hogy nemzetközi jelentőségű kezdeményezésről van szó. Végül Dr. Jávor András, egykori egészségügyi államtitkár akkoriban a népegészségügy fejlesztésében kifejtett tevékenysége előtt adózott tisztelettel.
Mindezek után következett a díjátadás. A díjakat, okleveleket Dr. Gógl Árpád és Prof. Dr. Hajnal Ferenc adta át.
AZ ÉV CSALÁDORVOSA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN – 2017. ̶ díjazottak:
Dr. Szabó Erika kárpátaljai családorvos (Salamon, Ungvári járás), fölterjesztői, méltatói: Salamon Község Tanácsa nevében Malinics Halina, polgármester; a KMKSZ Ungvári Járási Szervezete nevében Balogh Lívia, elnök;
Dr. Vojcek János felvidéki családorvos (Muzsla, Érsekújvári járás); fölterjesztői, méltatói: a LIMES - ANAVUM Regionális Honismereti Társulás nevében Dániel Erzsébet, elnök, PÁRKÁNY – NÁNA;
Dr. Koncz Gyula délvidéki családorvos (Péterréve, Óbecse község, Vajdaság); fölterjesztője, méltatója az óbecsei önkormányzat küldötte;
a magyarországi díjazott: Dr. Geiszelhardt Gábor tatabányai családorvos, az ő tevékenységét Tatabánya alpolgármestere, valamint Prof. Dr. Balogh Sándor méltatta;
ugyancsak magyarországi díjazott, házi gyermekorvos kategóriában: Dr. Altasch Rita, Újszilvás – Tápiógyörgye családorvosa; az ő laudációját Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete nevében mondta el;
AZ ÉV CSALÁDORVOSA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN – 2017 – Különdíj:
Dr. Hugyivár Imre felvidéki családorvos (Köbölkút, Nyitra megye) laudációját a Csemadok Köbölkúti Alapszervezet nevében Bolya Dudás Anita, elnök; Köbölkút polgármesteri hivatalának nevében Szőcs Ferenc polgármester jegyezte.
A díjátadó programját színezte Kuncz László versmondó, aki Ady Endre alkalomhoz illő verseit szavalta.
A díjátadó ünnepély állófogadással ért véget Prof. Dr. Balogh Sándor zárszava után, amelyben MÁOTE elnöke kifejezte köszönetét, megismételte jókívánságait, s reményének adott hangot a pályázat folytatását illetően.
"ÉV CSALÁDORVOSA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN" minden jog fenntartva